Životopisem, motivačním dopisem a pohovorem přijímací řízení do firmy nekončí.
V poslední době se prosazují další metody náboru, například psychometrické testy nebo videodotazníky.
Psychometrie
- S psychometrickými dotazníky se setkávají lidé hlásící se zejména na vedoucí, odborné nebo obchodní pozice. Personalisté je ale používají i u nižších pozic, například administrativních, kde se předpokládá kontakt s klienty.
- Psychometrický dotazník lidé vyplňují v klidu z domácího počítače. Čas na vyplnění není určen, ale většina uchazečů má do 15 minut hotovo.
- Na psychometrické dotazníky se nedá dopředu připravit. Testy totiž zjišťují osobnostní nastavení a individuální motivace, které má každý člověk jiné.
- Dotazník není hloupý – seřazuje otázky tak, aby případně poznal, pokud se uchazeč stylizuje.
- Na vyplnění dotazníku si vyhraďte nejméně 20 minut, během kterých vás nikdo nebude rušit. Případná nesoustředěnost se totiž projeví na výsledku, který bude číst personalista.
Druhy dotazníků
- Test osobnostních kompetencí: Zjišťuje se vnitřní nastavení kandidáta. Je týmový nebo solitérní hráč, inovátor, umí přesvědčovat druhé, je zvyklý dodržovat pravidla?
- Test motivace: Zjišťuje se, co člověk od práce a zaměstnavatele očekává, jestli jej motivuje vysoká výplata, dobré vztahy s kolegy, možnost kariérního postupu apod.
- Výkonové testy: Ověřuje se logické myšlení, schopnost pracovat s textem a čísly, schopnost stanovit si priority apod.
Videodotazníky
- Videodotazník je aplikace, do které si personalista navolí několik otázek (jedna může být například v angličtině). Poté pošle uchazeči odkaz. Kandidát si doma nastaví webkameru a mikrofon, otevře odkaz a začne postupně odpovídat.
- Vyřízení všech otázek zabere asi 10 minut. Poté se záznam automaticky odešle personalistovi do počítače, aby jej mohl zhlédnout a vyhodnotit.
- Uchazeči mají z videodotazníků obavy, ale je to spíš jen nezvyk. Že je stresující nevědět, jaká otázka se na monitoru v příští vteřině objeví? Během pohovoru naživo přece také nikdo neví, na co se personalista hodlá zeptat.
- Dobře zvládnutým videodotazníkem se lidé mohou lépe představit jako konkrétní osobnosti. Personalisté potvrzují, že některá videa je přesvědčila natolik, že nabídli místo i kandidátům, kteří poslali jen průměrné CV.
- K videodotazníku je dobré přistupovat podobně jako ke klasickému pohovoru: samozřejmostí by mělo být slušné oblečení a úprava zevnějšku, srozumitelný a kultivovaný projev. Uchazeč, který videodotazník natáčí ledabyle v teplákách s plakátem Arnolda Schwarzeneggera v pozadí, si zbytečně škodí.
Zsroj: jobs.cz