Assign modules on offcanvas module position to make them visible in the sidebar.

Schopnost přizpůsobit se, dohodnout s ostatními nebo třeba kreativita patří mezi tzv. měkké dovednosti.

Firmy na ně kladou stále větší důraz. Proč právě soft skills budou pro zaměstnavatele stále důležitější a jak je demonstrovat při náboru?

 

Tvrdé dovednosti neboli hard skills, jako je práce s určitým programem, jazyková vybavenost nebo třeba v případě lékařů znalost fungování lidského těla, čerpá člověk díky vzdělávacímu systému, různým kurzům a také v zaměstnání během praxe. Bez tvrdých dovedností se člověk na pracovním trhu těžko obejde.

Aby uspěl, tvrdé dovednosti však nestačí. Zaměstnavatelé požadují také tzv. měkké dovednosti. Je to soubor vlastností, které utvářejí způsob, jakým člověk pracuje: jak je schopen fungovat v týmu, naslouchat ostatním, přizpůsobit se nějaké změně nebo něco nového vytvořit.

 

Tvrdé i měkké dovednosti

Zatímco hard skills jsou nutné pro plnění úkolů technické povahy, díky soft skills zaměstnanců se buduje funkční pracovní prostředí schopné posouvat firmu dále. Proto je zaměstnavatelé požadují a dávají jim někdy dokonce přednost před hard skills.

Navíc některé tvrdé dovednosti, například zacházení s určitým programem nebo aplikací, je možné se doučit, a to v poměrně krátkém čase. Na druhou stranu soft skills není tak snadné „nabrat“. Je to soubor lidských vlastností a dovedností, které rozvíjíme celý náš život. Zahrnují umění lidské komunikace nebo kreativity, a to si nelze osvojit během několika týdnů.

 

Mezi soft skills mimo jiné patří:

  • otevřenost
  • schopnost týmové práce
  • schopnost řešit problémy
  • kreativita
  • přizpůsobivost
  • kritické myšlení
  • empatie

 

Kam počítač nemůže

Odpověď na to, proč budou soft skills v budoucnu nabývat na významu, dává i článek v Harvard Business Review. Podle něj bude stále více rutinních činností přebírat umělá inteligence. Týká se to například i diagnostiky při rozeznávání rentgenových snímků, které budou počítače díky strojovému učení časem schopny „přečíst“ velice přesně.

To, co ale počítač jen těžko dokáže, je navrhnout další léčbu s ohledem na celkový stav pacienta, nebo rozhovor s ním a jeho rodinou o perspektivách této léčby. Počítače budou jen obtížně nahrazovat lidi v situacích, kdy je potřeba zapojit emoční inteligenci nebo řešit problémy v širším kontextu.

 

Dobře je prodejte

Jestliže jsou vaše soft skills na vysoké úrovni, máte jako kandidáti na pracovním trhu výhodu. Měkké dovednosti zmiňte už v CV, kde na ně můžete vytvořit speciální kolonku. Zkuste podle inzerátu odhadnout, které z nich budou pro danou pozici klíčové a ty vypište mezi mezi prvními. Také se některé z nich pokuste zahrnout do motivačního dopisu.

Nejlépe je však prodáte na pohovoru. Měkké dovednosti nestačí vyjmenovat a tvrdit, že je máte. Ideální je použít metodu STAR, kdy nastíníte Situaci, jíž bylo nutné vyřešit, úkol (Task), který z toho plynul, Akci vedoucí k vyřešení problému a výsledek (Result). Popište svou roli v tomto STAR příběhu a jak jste pomohli ovlivnit výsledek. Při tomto líčení vyjdou vaše měkké dovednosti automaticky najevo.

Nezapomínejte při tom na vystupování. Tvrdíte-li, že jste spolehliví, ale přijdete na pohovor pozdě, těžko vám to někdo uvěří. Zrovna tak v situaci, kdy se budete chlubit otevřenou komunikací a schopností naslouchat, ale nenecháte svůj protějšek domluvit.

 

Zdroj: Jobs.cz